sk | en | pl

Albánskou riviérou s výhľadom na Korfu!

Dhërmi, Himara, Porto Palermo, Borsh, Saranda, Butrint, Ksamil, Syri i Kalter(Modré oko). Vy ešte neviete čo tieto názvy znamenajú? Po výlete albánskou riviérou ich nie len spoznáte, ale sa do nich aj zamilujete. Výlet kombinuje históriu, obed na brehu bielych pieskových pláži s kúpaním sa, prechádzku ´´albánskym Monakom´´ a pohľad na tyrkysovú vodu prameňa vyvierajúcej rieky.

 

IMG 0266                        butrint1      IMG 0262

 

Dhërmi, Himara, Borsh, Saranda, Butrint, Ksamil, Syri i Kalter(Modré oko). Vy ešte neviete čo tieto názvy znamenajú? Po výlete albánskou riviérou si nie len spoznáte, ale sa do nich aj zamilujete. Výlet kombinuje históriu, obed na brehu bielych pieskových pláži s kúpaním sa, prechádzku ´´albánskym Monakom´´ a pohľad na tyrkysovú vodu prameňa vyvierajúcej rieky.

Nastupovať, deň zážitkov sa práve začína. V ranných hodinách opúšťame letovisko Dhërmi a cestujeme riviérou na samý juh Albánska k hraniciam s Gréckom. Prekrásne scenérie, nedotknuté pláže, bývalá ponorková základňa v Porto Palermo s trojuholníkovým hradom na poloostrove 

a množstvom iného vidíme cestou do historického, z Byzantských čias pochádzajúceho mesta Butrint.          porto

História tohto mesta siaha až do piateho storočia pred našim letopočtom kde boli jeho obyvatelia svedkami Peloponézskej vojny, ale prežil aj časy napoleónskych vojen, bol kolonizovaný Osmanskou ríšou a jeho pozostatky ostali až dodnes. V roku 1992 bol zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Pre nás má aj toto miesto svoje čaro. Archeologické nálezy sú tu v naozaj zachovalom stave, dozviete sa nie len ako žili ale aj aké technologické vychytávky vytvorili vtedajší obyvatelia akým je napríklad Aquadukt. Za pohľad stojí aj miesto na ktorom sa Butrint nachádza. Jeho poloha je na poloostrove Ksamil a obklopený je jazerom a prielivom ktorý spája toto jazero s iónskym morom.

 

   IMG 0259      IMG 0265   IMG 0261

 

Keď Vás už zahltíme množstvom informácií a horúce počasie nám pripomenie, že je čas oddýchnuť a dobre sa najesť, tak sa premiestnime na neďaleké biele pieskové pláže poloostrova Ksamil. V Albánsku sa stretnete taktiež s pomenovaním ´´albánske Bora Bora´´ práve pre sfarbenie piesku pláži v kombinácii s arúrovo čistým morom. Čerstvo upečená ryba so šalátom z domácej zeleniny na terase v tesnej blízkosti priezračného mora? Nech sa páči, dobrú chuť! Výber je ale na Vás a sprievodca Vám ochotné preloží celú ponuku a poradí pri výbere. Verte či neverte, ale náš výlet si užijete aj v mori. Je čas na kúpanie a osvieženie sa pred ďalším programom.

        IMG 0257                         IMG 0258

Pokračujeme len niekoľko minút mikrobusom do najjužnejšieho letoviska v Albánsku - Sarandy. Toto mesto patrí k tým najkrajším letoviskám v krajine so širokou promenádou plnou reštaurácií, obchodov, skvelej zmrzliny a nočným životom. Keďže Dhërmi je letovisko ktoré patrí k tým menším a suvenírov tam až tak veľa nenájdete, práve mesto Saranda je ideálne pre nákup všetkého (ne)potrebného pre Vašich najbližších ktorí Vás doma čakajú. 

                                                                IMG 0267

 Ak Ste si mysleli, že na dnes už končíme, tak práve opak je pravdou. Po zoznámení sa s mestom Saranda sa presunieme na miesto, ktoré mnohí z Vás určite na vlastné oči ešte nevideli. Syri i Kalter, čiže Modré Oko je prameň ktorého hĺbka nie je presne odmeraná a z ktorého vyviera toľko kubíkov čistej vody, že rieka ktorá ďalej tečie je využívaná na výrobu elektrickej energie. Ocitnete sa odrazu v tropickom pralese a potreba osviežiť sa Vás priláka do vody tohto prameňa. Tí z Vás ktorí nepatríte k nadšencom otužovania sa v ľadovej vode budete poriadne prekvapení. Voda je totiž studená a jej teplota je len približne 10 stupňov. Ale čo nespravíte pre ďalšiu skvelú fotku do Vášho albumu..

             10527528 615741045193548 8218292402664623502 n    11148584 615733478527638 2610995656357156807 n

                                                            11096537 615733375194315 1099459820685750751 n

 Čo dodať na záver? To nám povedzte Vy. Vaše dojmy, zážitky a spomienky ostanú nie len vo Vašej pamäti, ale aj fotoaparátoch. Preto sa s nimi môžete kedykoľvek podeliť na našej facebookovej stránke alebo už známym e-mailom: info@albaniatravel.sk.

Tešíme sa na Vás!

Váš tím cestovnej kancelárie ALBANIA TRAVEL, s.r.o.

V cene výletu je zahrnuté: doprava, vstupenky, obed, prístup na pláž, služby sprievodcu.