sk | en | pl

Albánsko

krujeZ pohľadu histórie Albánska by sa mohlo zdať, že táto európska destinácia je ako stvorená pre dobrodruhov. Toto prirovnanie už dávno zapadlo prachom. V súčasnosti Albánsko predstavuje bezpečnú krajinu, ktorá intenzívne rozvíja cestovný ruch a buduje turistické strediská s kvalitnými hotelmi nielen na pobreží Jadranského a Iónskeho mora, ale aj vo vnútrozemí (napr. v Albánskych Alpách). V tejto balkánskej krajine sa nachádza až 427 kilometrov morských pobreží, z toho približne 200 kilometrov tvorí od hraníc s Čiernou Horou po Vlorský záliv práve obľúbené jadranské pobrežie. Jadranské pobrežie s krásnymi piesočnatými plážami ponúka okrem kúpania a vodných športov i množstvo kultúrnych a historických pamiatok, na ktorých zanechali svoju pečať Gréci, Rimania, Byzantínci, Illýri či Turci. Na malom priestore tu nájdete stredoveké moslimské mešity i ortodoxné grécke kostolíky. Albánske pobrežie sa vyznačuje typicky stredomorskou klímou, teplými a suchými letami a vlhkými zimami.


apolonia02Jadranské pobrežie je nízko položené, s chránenými zálivmi ako sú Vlorský a Dračský záliv. Tie boli už od čias antiky využívané ako prístavy, čo sa im zachovalo dodnes. Toto pobrežie je ako stvorené pre rodinnú dovolenku. Pobrežie je pokryté borovicovými lesmi a nachádza sa na ňom aj niekoľko priezračných lagún. Medzi hlavné pieskové pláže jadranského pobrežia patria Velipoja, Shengjin, Drač, Golem, Divjaka a stará piesková pláž vo Vlore.

malefotoVlorský záliv tvorí akúsi prirodzenú hranicu, za ktorou do seba narážajú vlny Jadranského a Iónskeho mora. Kým pobrežie Jadranského mora v Albánsku pokrývajú borovicové háje s množstvom lagún stvorených pre rodinnú dovolenku, Iónske pobrežie viac láka mladých ľudí. Drsné pobrežie so skalnatými zátokami, úzke pieskové pláže v priamom kontraste so strmými svahmi hôr vyrastajúcimi priamo z mora. Najvyšším miestom tejto časti Albánska je vyhliadkový priesmyk Llogara (1027m n.m.), ktorý leží v rovnomennom národnom parku. Táto hračka prírody sa nachádza iba niekoľko kilometrov od Dhermi. Iónske pobrežie sa do pamäte turistov zapísalo pre jeho malé, izolované pláže obklopené citrusovými či olivovými hájmi a pre hlboké morské vody. Tie sú ako stvorené pre potápanie a objavovanie morského dna. Hlavné pláže iónskeho pobrežia sú Dhermi, Jala, Himara, Qeparoi, Borsh, Saranda and Ksamil. Táto časť krajiny je známa ako Albánska riviéra.