sk | en | pl

Beratská pevnosť - Kalaja e Beratit

berat01Berat (alb. Berati) je 2400 rokov staré mesto ležiace v južnej časti centrálneho Albánska. Je jedným z najstarších a najkrajších miest Albánska, osídleným už od 6. storočia pred Kristom. Staré mesto Beratu bolo zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO v júli 2008. Berat leží na brehu rieky Osum, len kúsok od miesta, kde sa spája s riekou Molisht. Rieka Osum vyhĺbila na západnej strane vápencového údolia 915 metrov hlbokú roklinu, ktorá vytvorila prirodzené strmé opevnenie. Mesto bolo vybudované na niekoľkých terasách rieky okolo tejto pevnosti. 

Dominantou viac ako 40-tisícového mesta je Beratská pevnosť, lokálne známa ako Kalaja e Beratit. Tá bola vybudovaná z väčšej časti v 13. storočí, hoci jej základy sa datujú do 4. storočia pred n. l. Za múrmi pevnosti sa nachádza niekoľko byzantských kostolov, hlavne z 13. storočia, v ktorých sú vzácne nástenné maľby a ikony. Stredoveké opevnenie bolo vybudované v 13. a 14. storočí na pôvodnom starom opevnení, ktoré bolo rozšírené na 1400 metrov obvodového múru s 24 vežami a 4 vstupnými bránami. Prvotné osídlenie mesta bolo v oblasti pevnosti, z ktorej sa potom rozšírilo dole smerom k rieke do súčasnej podoby.

berat02V meste je aj niekoľko mešít, vybudovaných v osmanskej ére, ktorá začala v roku 1417. Ďalej sa tu nachádzajú typické beratské domy, etnografické múzeum a Onufriho múzeum s krásnymi freskami od tohto slávneho albánskeho maliara zo 16. storočia. Práve Onufriho múzeum je pomenované po známom maliarovi fresiek a ikon zo 16. storočia Onufrim, ktorý zanechal za sebou bohaté dedičstvo. V múzeu sú 3 miestnosti, kde sa nachádza množstvo ikon ako aj niekoľko textílií a kovových objektov dokazujúcich vysoko rozvinutú remeselnú zručnosť regiónu.

Beratské domy, typické pre svoju jedinečnú a nezameniteľnú architektúru, tvoria uzavreté obytné štvrte Kala, Mangalem a Gorica, ktoré sú postavené z typických mestských domov pochádzajúcich z 18. a 19. storočia.

berat03Záver výletu v meste Berat patrí návšteve rodinnej vinárne Cobo spojenej s degustáciou vína. Prehliadka zariadenia zahŕňa rozsiahle ukážky procesu výroby vína procesu spojeného s podrobným vysvetľovaním rodinných tradícií pri jeho výrobe. Po prehliadke areálu sú hostia pozvaní k spoločného poháru vína, kde sa môžu o svoje zážitky a skúsenosti podeliť s členmi rodiny Cobo. Priateľské posedenie je spojené aj s ochutnávkou vína, najrôznejších domácich albánskych syrov a v priľahlých sadoch dopestovaných olív.

V cene výletu je zahrnuté: doprava, vstupenka do múzea, obed, návšteva kantíny s ochutnávkou vín, služby sprievodcu.