sk | en | pl

Po stopách národného hrdinu Skanderbega ...

kruja2                     kruja3                            kruja8

Prvým zastavením nášho fakultatívneho výletu bude mestečko Kruja, niekdajšie hlavné pôsobisko albánskeho národného hrdinu Skanderbega. Mesto sa nachádza na severe centrálnej časti Albánska, medzi vrchom Krujë a riekou Ishëm, približne 20 kilometrov od hlavného mesta Tirana. Práve z tunajšieho hradu 35 rokov Albánci úspešne odrážali turecké útoky. Dávnu históriu pripomína hradné múzeum, orientálny bazár či starý osmanský dom. Práve tento dom pôvodných obyvateľov, ktorý sa zachoval vo vynikajúcom stave, Vám priblíži život niekdajších tureckých, ale aj albánskych obyvateľov. Po prehliadke tohto etnografického múzea sa presunieme do Skanderbegovho Národného múzea ktoré sa nachádza priamo vnútri hradu. Toto múzeum patrí k najnavštevovanejším v celom Albánsku a my vieme prečo. Očarí Vás nie len svojou nádherou, ale aj zaujímavými informáciami o tom kto sú a odkiaľ pochádzajú Albánci, prečo je ich symbolom práve dvojhlavý orol, na čo je ich národ tak hrdý, ale aj na čo hrdý nie je a prečo boli časy komunizmu pre nich také tvrdé. Návštevou týchto dvoch múzeí náš pobyt v mestečku Kruja nekončí. Sprievodca informuje o voľnom programe približne na jednu hodinu a tento čas je ideálny na nákupy suvenírov v historickom bazáre. Keď už máte suveníry a fotky nádhernej panorámy, tak je čas výborne sa najesť. V cene výletu je skvelý obed v jednej z najlepších reštaurácii tohto mesta. Pleskavica, burek, fergese a ďalšie špeciality miestnych na Vás už čakajú spolu s kávičkou alebo pohárom vychladeného piva. Obedom zavŕšime obhliadku prvej našej zastávky, mesta Kruja.  

kruje02                                                                           tirana

Našou druhou zastávkou bude hlavné mesto Tirana, ktorá plní funkciu administratívneho, politického, ekonomického i kultúrneho centra celého Albánska. Talianski plánovači a architekti tu vybudovali hlavné námestie, široký bulvár, budovy ministerstiev, národnú banku a radnicu. Dnes je Tirana zároveň i najľudnatejším mestom s viac ako 800-tisíc, takmer miliónom obyvateľmi. Okruh mestom začneme v mešite Ethem-Bay s hodinovou vežou, prehliadkou Skanderbegovho námestia s národným múzeom a operou, vstupom do najkrajšej ortodoxnej katedrály na balkáne, cez rušné centrum a sídlo niekdajšieho komunistického diktátora Envera Hodžu až k námestiu Matky Terezy. Cestou sa stretneme ešte s takými zaujímavosťami ako je originálna časť berlínskeho múra, ktorú Nemecko darovalo Albánsku na znak izolácie v časoch komunizmu ale aj zrekonštruovaný bunker či prezidentský palác. Akokoľvek si hlavné mesto Albáska predstavujete, budete z neho milo prekvapení. Jeho čistotou a príjemným dojmom. 

kruje04

Výlet sa ešte stále nekončí. Je popoludnie a máme za sebou už množstvo atrakcií a chceme Vám dopriať chvíľku času pre seba. kruje03Väčšina albánskej krajiny je hornatá. Už v tesnej blízkosti Tirany sa nachádza vrch Dajti, na ktorý vedie z východnej časti mesta lanovka. Jeho najvyšší bod dosahuje výšku 1 613 m. n. m. a svahy má obrastené borovicovými, dubovými a bukovými lesmi. Dajti je obľúbeným cieľom výletov obyvateľov Tirany a poskytuje nádherný výhľad na okolitú krajinu. Táto lokalita bola vyhlásená za národný park. Pobytom na hore Dajti sa náš spoločný výlet končí a cestujeme späť do hotela. 

                                                                                                                                                  IMG 0256

Sme presvedčení a presvedčili sme aj nie jedného dovolenkára, že tento výlet stojí naozaj za to. 

Tešíme sa na Vás.

V cene výletu je zahrnuté: doprava, vstupenky do múzeí a na lanovku, obed, voda, 1 x káva alebo pohár vína alebo pivo k obedu, služby sprievodcu.